قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / پاسخ سوال روزانه تبیان چهار شنبه ۱۷ اسفند

پاسخ سوال روزانه تبیان چهار شنبه ۱۷ اسفند

پاسخ سوال روزانه تبیان چهار شنبه ۱۷

اسفند

اولین و بزرگترین وب سایت پاسخگو به

سوالات و مسابقات تبیان

جواب مسابقات روزانه ی

تبیان۱۷/۱۲/۹۰

پاسخ به سوالات روزانه تبیان

پاسخ به سوالات روزانه

تبیان۱۷/۱۲/۹۰

عبارت وا… یقبض و یبسط و الیه ترجعون

در برگیرنده کدام یک از معانی زیر

نیست؟

 

منبع

گزینه دو غلط است چون که خداوند پاداش انفاق را به طور علنی اعلام میکند در هر دو دنیا میدهد
من ذی الذی یقرض الله قرضاً حسناً فیضاعفه له اضعافاً کثیره و الله یقبض و یبسط و الیه ترجعون. (۲۶۴ – بقره)کیست که به خدا قرض دهد, قرض نیکو را, تا آن را برای او مضاعف سازد به اضعاف بسیار و خداست که تنگ می گیرد و یا می بخشد و بازگشت همه شما به سوی اوست.
مراد از قرض دادن به خدا, خرج کردن در راه خداست, نظیر تمام کارهای خیری است که انجام می شود, هر نوع کمک به بندگان خدا برای رضای خدا نوعی وام دادن به خدا به حساب می آید.
ساختن بناهایی که سود آن در کوتاه مدت یا دراز مدت عاید همه مردم می شود همچون مؤسسات خیریه, خانه سازی واحدهای آموزشی, بیمارستانها, مراکز علمی و تربیتی, دستگیری از بینوایان, اعطاء هزینه تحصیل جوانان با استعداد, خشنود کردن مردم ستمدیده, رسیدگی به حال ضعیفان, یتیم نوازی, اطعام مساکین, فراهم کردن وسیله ازدواج جوانان که قرض دادن در آن مندرج و در سرلوحه ی همه آنها قرار دارد. زیرا تمام آنها به علاوه آنچه که به عنوان وجوهات پرداخته می شود, صدقه به حساب می آید و رسول خدا علیه صلوات الله فرموده در شب معراج دیدم که در بهشت نوشته است : الصدقه بعشر امثالها و القرض بثمانیه عشر «السنن» کسی که در راه خدا صدقه می دهد ده برابرش پاداش به او عطا می شود و کسی که قرض می دهد, ثواب آن هیجده برابر است.
پرسیدم ای جبرئیل علت اینکه ثواب قرض بیشتر از پاداش صدقه است چیست؟ گفت : صدقه ممکن است به غیر مستحق برسد, ولی وام گیرنده واقعی, تا محتاج نباشد برای دریافت وام اقدام نمی کند.

واقرضوا الله قرضاً حسناً « سوره مزمل» به خدا قرض نیکو دهید.
فعل امر «واقرضوا الله» خطاب به همه مسلمانان است و هر کس به اندازه توانایی خود می تواند این دستور مؤکد خداوند تبارک و تعالی را عمل کند, هیچکس نمی تواند به بهانه نداشتن از این دستور سرپیچی کند, زیرا او می تواند مقداری از پول خود را ولو ناچیز در مؤسساتی که صادقانه وام می پردازند, قرار دهد و لذا «واقرضوا», فعل امر است و لذا همه ی ما به عنوان یک دستور می توانیم به اجرای آن بپردازیم. اگر همه ی ما طبق دستور قرآن نماز می خوانیم یا روزه می گیریم یا به حج می رویم باید طبق همین آیه از قرآن به پرداخت وام به دیگران نیز قیام کنیم .
صدقه ، مطلق کار نیک و محبتی است که شما می توانید به فقیر و غنی, به آشنا و بیگانه کوچک و بزرگ وزن ومرد از هر گروه و دسته ای داشته باشید.
برای مثال, وقتی سنگ کوچکی را از مسیر راه در کوچه و خیابان برمی دارید که پای مردم به آن برخورد نکند, یا به کودکی لبخند می زنید که شاداب تر شود یا با هدیه ی یک قطعه شیرینی کودک گریانی را آرام می کنید,دست نوازش به سر یتیم می کشید, … همه از نوع صدقه است. (به شرطی که با نهایت صداقت و صافی دل این عبادت را انجام دهید.) زیرا از کلمه صدقه ، صداقت و اخلاص برمی خیزد. حال بررسی کنید از میان تمام صدقات کدامیک برتر است؟ به طور مسلم, صدقه ای که پایداریش, زندگی سازتر, اساسی تر و بنیادی تر باشد, برتری بیشتری دارد. اگر بتوانید با پول خود تمام خویشاوندان خود را به صرف یک وعده غذا دعوت کنید, کار خوبی انجام داده اید اما اگر همین پول را تنها به عنوان قرض آنهم به طور مستقیم یا غیرمستقیم بدون منت و به طوری که اسباب شرمندگی و خجالت وام گیرنده نشود. در اختیار یکی از ضعیف ترین خویشان خود قرار دهید تا بتواند به راحتی برای دختر خود جهیزیه تهیه کند و او را به خانه شوهر بفرستد و سپس پول شما ر با خاطری آسوده و به تدریج بپردازد, بهتر نیست ؟ به نظر شماکدامیک پاداش بیشتری دارد؟ کدامیک مهم تر, اساسی تر و بنیادی تر است؟ کدامیک نیز خدا ورسول خدا(ص) و ائمه اطهار (ع) را خوشحال می کند؟
یا اگر همین پول در اختیار یکی از جوانان تهیدست فامیل قرار دهید تا بتواند کسب و کاری را برای خود دست و پا کند, مثلاً ابزار مورد نیاز شغل خود را خریداری کند و به طور مستقل به کار تولیدی بپردازد و به یک زندگی شرافتمندانه برسد و سپس به تدریج پول شما را پس دهد و یک بار دیگر پول شما را قرض بگیرد و ازدواج کند و باز پول شما را در زمان مناسب پس دهد آیا شما خوشحال نمی شوید؟ آیا انبیاء و اولیاء خدا از این عمل که افضل صدقات است خرسند نمی شوند؟ مسلماً چرا! پس توجه داشته باشیم که مهم ترین صدقه یا برترین صدقات, وام دادن به افراد آبرومند, آبرودوست و نیازمند است.

درباره ی 6190

مطلب پیشنهادی

مدل مانتو بازیگران زن در هفدهمین جش حافظ 96

مدل مانتو بازیگران زن در هفدهمین جش حافظ ۹۶

مدل مانتو بازیگران زن در هفدهمین جش حافظ ۹۶ مدل مانتو بازیگران زن در هفدهمین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *