قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / لبیك گوی حضرت مهدی علیه السلام

لبیك گوی حضرت مهدی علیه السلام

لبیك گوی حضرت مهدی علیه السلام

چه باید بكنیم كه لبیك گوی حضرت مهدی علیه السلام بشویم و بتوانیم آقا را روزی ببینیم؟ 15 مورد آن را بنویسید.

– چه باید بكنم كه لبیك گوی مهدی علیه السلام بشوم وبتوانم آقا را روزی ببینم؟

نكات ذیل برگرفته از روایات است و به عنوان وظایف شیعیان و منتظران واقعی حضرت (عج) خدمت شما عرضه می شود. مرحوم سید محمدتقی موسوی متوفی 1348 هـ ق در كتاب شریف “مكیال المكارم” به هشتاد مورد از وظایف منتظران اشاره فرموده اند. ما به طور اختصار به برخی از آنها اشاره می كنیم.

1ـ دعا برای امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و خود، تا به معرفت حضرتش نائل شویم. ائمه هدی علیهم السلام نیز همواره بر این مهم تكیه داشته اند. امام صادق علیه السلام دعایی به “زراره” تعلیم كرده و می فرمایند: «… اگر زمان غیبت را درك كردی چنین دعا كن: اللهم عرفنی نفسك فإنك إن لم تعرفنی نفسك لم أعرف نبیك. اللهم عرفنی رسولك فإنك إن لم تعرفنی رسولك لم أعرف حجتك. اللهم عرفنی حجتك فإنك إن لم تعرفنی حجتك ضللت عن دینی.»(15) همچنین به نقل از غیبت نعمانی، كافی، كمال الدین، دعاهای دیگری كه در كتب ادعیه و زیارات بدان اشاره شده، خصوصا دعای معروف «اللهم كن لولیك الحجة ابن الحسن … » كه بحمدالله در بین جامعه شیعه بسیار معروف و مشهور است، ذکر گردیده است.

2 ـ شناخت صفات و سیره امام علیه السلام: بدیهی است كه یك عاشق دلباخته امام و یك منتظر حقیقی باید بداند كه محبوبش از چه صفاتی برخوردار بوده، و چه سیره و روشی را در زندگی و سایر شئونات آن دارد. در این راستا، مطالعه آیات و روایات فراوانی كه در ارتباط با وجود مقدس حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف بیان شده، بسیار سودمند است.

3 ـ رعایت ادب در همه موارد: امامی كه واجب الاطاعة و حجت خدا بر تمامی اهل زمین است، نامش محترم و یادش بسیار گرامی است. او پیشوای همه و چشم بینای خدا در بین مخلوقات اوست. روزی اهل زمین به یمن وجود اوست و هر كس كه به مرتبه ای از مراتب كمال می رسد از پرتو عنایات حضرت حق است كه از مسیر امامت به ما رسیده است.

4 ـ عشق و علاقه نسبت به حضرت: مرحوم سید عبدالكریم كفاش، هفته ای یك مرتبه به محضر آن حضرت مشرف می شد. او در ری در جوار حضرت عبدالعظیم حسنی می زیست. در یكی از تشرفاتش، حضرت از او می پرسند: سید عبدالكریم! اگر ما را نبینی چه خواهد شد؟ پاسخ می دهد: آقا حتماً می میرم. حضرت در پاسخ فرمودند: «اگر چنین نبودی ما را نمی دیدی.»(16)5 ـ علاقمند كردن دیگران به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف: طبیعی است كه هر كس به چیزی علاقمند باشد درصدد تبلیغ و ترویج آن برآمده و آن را به دیگران معرفی خواهد كرد، چه رسد به این كه وجود مقدس خاتم الاوصیاء عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد.

6 ـ انتظار فرج: امام صادق علیه السلام فرمودند: « بخشی از ویژگی های ائمه علیهم السلام عبارت از تقوی، پاكدامنی و خیرخواهی … و صبر در انتظار فرج است.»(17) در بسیاری از روایات، پرفضیلت ترین اعمال، انتظار فرج دانسته شده است.(18) در بسیاری از احادیث در باب انتظار فرج بیان شده كه هر گاه یكی از منتظران حضرت به رحمت الهی رفت، چنانست كه در میان سپاه امام و یا در میان چادر(خیمه) حضرت به شهادت برسد. در بعضی از روایات تعبیر شده كه چنین شخصی مثل كسی است كه با رسول خدا صلی الله علیه و آله در برابر كفر جهاد كرده باشد.

7 ـ اظهار علاقه وافر برای ملاقات با آن حضرت.

8 ـ ذكر فضائل و مناقب آن حضرت، و شركت در مجالس امام شناسی.

9ـ صدقه برای سلامتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف.

10 ـ بجا آوردن حج و عمره و زیارت مشاهد مشرفه به نیابت از امام: اعمالی كه به نیابت از امام زمان علیه السلام بجا آورده می شود در واقع هدیه ای از جانب عاشقان و شیفتگان به ایشان است.

11ـ استغاثه به وجود مقدس امام عجل الله تعالی فرجه الشریف: در بعضی از روایات از آن بزرگوار به “غیاث المضطر المستكین” تعبیر شده است. توسل و استغاثه بر اهل البیت علیهم السلام، سیره دائمی بزرگان و صلحا و علما شیعه بوده و حتی ائمه هدی علیهم السلام نیز به وجود مقدس ایشان توسل می جسته اند. مرحوم عاملی در روایتی نقل می كنند كه هنگامی كه حضرت زهرا سلام الله علیها بین دیوار و در مجروح شدند، به دنبال علی علیه السلام … بودند، و ناله “یابن الحسن” سرمی دادند، و به وجود مقدس امام عصر حضرت حجة بن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف استغاثه جستند.

12ـ تجدید بیعت با امام علیه السلام: بر اساس پاره ای از روایات، تجدید بیعت بعد از هر نماز واجب و یا در هر جمعه مستحب است.( مكیال المكارم و منتخب الاثر) و در روایتی از امام صادق علیه السلام نقل شده كه «هر كس بعد از نماز صبح و بعد از نماز ظهر بگوید: “اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم”، نمی میرد مگر آن كه حضرت را ببیند وبشناسد.»(19)

13ـ اجتناب از محارم: كسی كه منتظر واقعی است، باید از آنچه كه امام زمانش كراهت و تنفر دارد، اجتناب نموده و هر عملی كه در تقرب او موثر است را به خاطر رضای محبوب و ارتباط روحی با او انجام دهد. مرحوم شیخ طوسی متوفی 460 هـ ق در “تجرید الاعتقاد” می نویسد: « وجوده لطف و عدمه منا.» یعنی وجود حضرت لطف و عنایت بر ماست و غیبت ایشان به خاطر اعمال و رفتار بد ماست .

“گفتم كه روی خوبت از من چرا نهان است گفتا تو خود حجابی ورنه رخم عیان است”

“گفتم كه از كه پرسم جانا نشان كویت گفتا نشان چه پرسی آن كوی، بی نشان است”

علی علیه السلام فرمودند: « زمین خالی از حجت خدا نیست، لكن خداوند متعال، خلقش را از این كه حجت را بشناسند نابینا و محروم می نماید و این به خاطر ظلمی است كه بر خودشان روا داشتند.»(20) « ظلم و جور با بصیرت سنخیت ندارد، و كسی كه در كلاس گناه و معصیت بسر می برد هم سنخ با اولیای خدا نیست. لذا دیده اش از شناخت حضرت نابیناست.»(21) حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، در توقیعی چنین می فرمایند: « فما یحبسنا عنهم إلا ما یتصل بنا مما نكرهه ولا نوثره منهم»؛ محبوس نكرده ما را از دوستان، مگر خبرهای ناگواری كه همواره از ناحیه آنان به ما می رسد كه ناخوشایند است، در حالی كه ما آن كارها را از ایشان نخواستیم.(22)

14ـ دوستی با صالحان: دوستی با دوستان حضرت باعث تقرب و جلب خشنودی ایشان است. همچنین ادخال سرور مومنین و محبین اهل بیت علیهم السلام و همچنین رفع حوائج آنان نیز از وظایف منتظران عصر ظهور شمرده شده؛ چرا كه آن حضرت همانند اجداد طاهرینش باب الحوائج هستند. قرآن كریم در وصف یاران حضرت ختمی مرتبت می فرماید: «محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الكفار رحماء بینهم»؛ محمد رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) و كسانی كه با او هستند بر علیه كفار بسیار خشن، ولی با یكدیگر بسیار مهربانند. و همچنین امر خدای حكیم كه می فرماید: « كونوا مع الصادقین»؛ همواره با افراد راستگو همنشین باشید.

15ـ برائت از دشمنان خدا و اهل بیت علیهم السلام: امام هادی علیه السلام در زیارت شریفه جامعه می فرمایند: « برئت الی الله عزوجل من اعدائكم و من الجبت و الطاغوت والشیاطین و حزبهم الظالمین»؛ به درگاه خدای عزوجل از دشمنان شما و همچنین از جبت و طاغوت و از شیاطین و حزب ستمكار آنان بیزارم.(23)

امید است که این مطالب راهگشایی در جهت کسب معرفت شما عزیزان در مورد قطب عالم امکان، حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد.

درباره ی 6190

مطلب پیشنهادی

ماسک خانگی موثر برای از بین بردن چروک ولک صورت

ماسک خانگی موثر برای از بین بردن چروک ولک صورت

ماسک خانگی موثر برای از بین بردن چروک ولک صورت ماسک خانگی موثر برای از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *